601 561 034 leszek@roganski.pl

Informacja dla pacjenta

PRZEBIEG WIZYTY:

  • Wywiad diagnostyczny
  • Badanie narządu ruchu i analiza dokumentacji medycznej
  • Omówienie planu fizjoterapii
  • Terapia, rehabilitacja i wydanie zaleceń

1. WYWIAD
Pierwsza wizyta koncentrować się będzie na przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu, na który składać się będą pytania dotyczące przyczyn (mechanizmów), powstawania dolegliwości (urazu), aktualnych objawów (miejsce, charakter bólu, sytuacje w których objawy ulegają zmianie), historii choroby, dotychczasowego sposobu leczenia oraz przyjmowanych leków. Zapoznanie z problemem oraz chorobami towarzyszącymi pozwoli terapeucie na wydajniejsze ukierunkowanie procesu fizjoterapii oraz określenie możliwych współtowarzyszących zaburzeń czynnościowych w obrębie narządu ruchu.

2. BADANIE
Początkowo analizie poddana zostanie zgromadzona dokumentacja medyczna pacjenta.
Następnie podczas badania pacjent poddany zostanie ocenie pod kątem:
– postawy ciała,
– równowagi miednicy i długości kończyn,
– wzrokowej miejsca występowania dolegliwości (urazu) w porównaniu do strony zdrowej,
– temperatury tkanek, występowania obrzęku oraz wysięku,
– elastyczności oraz napięcia mięśni,
– zakresu ruchomości stawów pod względem ilościowym i jakościowym,
– podstawowych wzorców ruchowych (testy funkcjonalne),
– podstawowych testów klinicznych (ortopedycznych) oraz neurologicznych,
– terapeuta przeprowadzi ocenę napięcia trzewi oraz systemu cranio-sacralnego.
Badanie ma wymiar holistyczny (całościowy) i obejmie swoim zakresem także rejony ciała nie dotknięte bólem, czy odczuwaną dysfunkcją, a mogące wywierać wpływ odruchowy (powiązany) na dolegliwości towarzyszące naszym pacjentom.

3. PLAN REHABILITACJI
Po zakończeniu procesu gromadzenia niezbędnych informacji, przeprowadzeniu oceny klinicznej oraz analizie dokumentacji medycznej pacjentowi zostanie przedstawiona ocena schorzenia i dopasowany plan leczenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości bądź przeciwwskazania do leczenia, fizjoterapeuta skieruje pacjenta do lekarza specjalisty, celem wykluczenia groźnych schorzeń lub zostanie poproszony o uzupełnienie posiadanej dokumentacji o badania diagnostyczne, celem ich weryfikacji. Terapeuta omówi z pacjentem plan rehabilitacji pod kątem jego oczekiwań, zakładanej częstotliwości spotkań oraz możliwych do zastosowania metod terapii, uwzględniających występujące przeciwwskazania.

4. LECZENIE I WYDANIE ZALECEŃ
Pacjent traktowany jest zgodnie z podejściem holistycznym (całościowo), a program terapii układany jest indywidualnie do jego potrzeb. Po pierwszych trzech wizytach pacjent powinien odczuwać poprawę w dolegliwościach, jeśli jednak oczekiwana zmiana nie nastąpi, terapeuta przeprowadzi po raz kolejny dokładne badanie, bądź skieruje do lekarza specjalisty, celem weryfikacji.
W trakcie wizyty pacjent z pomocą terapeuty ustala ruch powodujący pogorszenie odczuwanych dolegliwości, tzw. test kontrolny, który przeprowadzany będzie po każdym zabiegu, co będzie miało na celu weryfikowanie towarzyszących objawów. Pod koniec wizyty ustalony zostanie plan autoterapii (zalecenia do domu), najczęściej w postaci ćwiczeń, bądź mobilizacji własnych, co utrwali osiągnięty efekt pozabiegowy. Pacjent zostanie poinstruowany w kierunku właściwej aktywności ruchowej oraz ergonomii życia codziennego (siedzenie, wstawanie, leżenie, chodzenie,schylanie, wypoczynek itd.)

5. CZĘSTOTLIWOŚĆ SPOTKAŃ
Więcej i częściej, nie znaczy lepiej. Nie możemy zapominać o możliwościach adaptacyjnych organizmu wobec zmian zachodzących w obrębie całego układu ruchu. Zbyt częste wizyty mogą powodować nakładanie na siebie wcześniejszych zmian oraz przeciążeń, co uniemożliwia naszemu organizmowi odreagowanie i regenerację, prowadząc najczęściej do przejściowego (krótkotrwałego) pogorszenia stanu pacjenta. Optymalną częstotliwość wizyt określa się na 1-2 w tygodniu. Wyjątkiem są stany pourazowe i bardzo ciężkie, w których częstotliwość może wzrosnąć początkowo  do 3-4 wizyt tygodniowo. Pomiędzy zabiegami powinien być zachowany minimum dzień przerwy.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO WIZYTY?
Decydując się na wizytę proszę pamiętać o:
– ograniczeniu spożywania obfitych posiłków do 2 godzin przed wizytą, co zwiększy komfort pacjenta w trakcie zabiegu,
– założyć luźny strój oraz bieliznę umożliwiającą fizjoterapeucie wykonanie badania i zapewniającą Państwu komfort,
– zabraniu ze sobą całej posiadanej dokumentacji medycznej: historia choroby, wypis ze szpitala, badania obrazowe (RTG, USG, TK, MRI),
– w miarę możliwości przed wizytą nie przyjmować leków przeciwbólowych,
przed wizytą postarać się nie używać kremów czy balsamów nawilżających sprawiających, że ciało będzie śliskie co utrudni zabieg.

Do odbycia wizyty nie jest wymagane skierowanie od lekarza.